Jazda defensywna – co to jest?

kursy jazdy szkolenia doskonalenie techniki jazdy

Mówiąc o bezpiecznej – i zarazem ekonomicznej – jeździe, coraz częściej można spotkać się z terminem „jazda defensywna”. Wiele osób jednak nie do końca wie, co oznacza to określenie, a przede wszystkim, jakich należy trzymać się zasad, by faktycznie jeździć defensywnie. Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Czym jest jazda defensywna?

Defensywna jazda to takie zachowanie na drodze, w którym w sposób świadomy unika się potencjalnych zagrożeń – wynikających na przykład ze złych warunków atmosferycznych czy błędów ze strony innych uczestników ruchu drogowego. To odpowiedź na agresywne zachowania kierowców, które, niestety, coraz częściej są zauważalne na polskich drogach.

Jakie są podstawowe zasady defensywnej jazdy?

A. Zachowaj bezpieczny odstęp

Wiele osób o tym zapomina, a jest to przecież jeden z najczęściej pojawiających się powodów kolizji drogowych. Ktoś gwałtownie zahamował, skręcił, cofnął – a auto za nim jechało zbyt blisko i doszło do zderzenia – zderzenia, którego można było przecież uniknąć. Trudno określi, ile powinna wynosić bezpieczna odległość. Najczęściej podaje się wartość 2-3 sekund.

B. Patrzymy dalej niż na samochód przed nami

Defensywna jazda wymaga od nas, by obserwować także to, co dzieje się na drodze przed samochodem poruszającym się przed nami. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej przewidzieć, jak będzie się on zachowywać podczas jazdy.

C. Daj się zauważyć

Nie jest to łatwe, ale w miarę możliwości zwracaj uwagę na to, by nie znajdować się w w tak zwanym martwym polu samochodu, który porusza się przed tobą.

D. Zadbaj o przestrzeń

Pamiętaj o tym, że każdy samochód potrzebuje miejsca, by móc odpowiednio manewrować na drodze. Ale najbardziej dotyczy to busów, autobusów i ciężarówek. Nigdy nie trzymaj się zbyt blisko nich ani z lewej, ani z prawej ich strony, a szczególnie zostawiaj im dużo przestrzeni na rondzie oraz podczas zakrętów – im naprawdę trzeba dużo miejsca, by się „złamać”, przez co nierzadko dochodzi do niepotrzebnych kolizji. Ale dbaj o wolną przestrzeń także wokół siebie – ot, choćby po to, by w razie zagrożenia kolizji mieć choć niewielką możliwość ucieczki.

E. Zachowuj się przewidywalnie

Nie tylko ty musisz odczytywać zachowania innych kierowców – bądź dla nich czytelny. Odpowiednio sygnalizuj wszystkie manewry, włączaj odpowiednie światła. Niech wszystkie sygnały będą zgodne z tym, co faktycznie robisz na drodze.

F. Zasada ograniczonego zaufania

Znana i praktykowana od lat – niestety nie przez wszystkich. Pamiętaj, by zachowywać ostrożność względem kierowców, którzy zachowują się mało przewidywanie. Ponadto, zanim zmienisz pas, bo ktoś cię puścił, upewnij się, że nikt nie nadjedzie z innej strony.

G. Minimum manewrów

Im więcej manewrów na drodze wykonujesz, tym więcej stwarzasz szans na kolizję. Zminimalizuj więc takie zachowanie do niezbędnego minimum, zwłaszcza jeśli nie czujesz się zbyt pewnie na drodze.

H. Jeźdź płynnie

Płynność jazdy wpływa na to, że inni kierowcy przewidują twoje ruchy, a i tobie łatwiej jest zachowywać wszelkie zasady defensywnej jazdy. Pamiętaj przy tym, by korzystać z odpowiednio dobranych biegów – najwyższy możliwy przy danej mocy silnika, jednak w przypadku wyprzedzania warto zredukować biegi o jeden, by łatwiej wykonać manewr.